مشاوره حقوقی چیست و چه ضرورتی دارد؟

چکیده :

در برخی از کسب‌وکارها و شرکت‌ها روال بر این است که قراردادها فقط با امضای مشاور حقوقی به مرحله تائید نهایی می‌رسد که این خود، نشان‌دهنده اهمیت وجود مشاور حقوقی است؛ زیرا در شرکت‌های بزرگ اگر این اتفاق نیافتد ممکن است آنها را با خطراتی مواجه کند که جبران آن بسیار سخت است. در نتیجه نیاز به استفاده از مشاوران خبره برای دریافت مشورت حقوقی بیش از پیش احساس می‌شود.

در دنیای امروز باید در انتخاب و درخواست مشاوره حقوقی حضوری دقت کنیم تا دچار مشکل نشویم. در این مقاله قصد داریم به این موضوع به طور کامل و جامع پاسخ دهیم که انتخاب درست و دقیق مشاوره چگونه می‌تواند دردسرها و مشکلات مردم را کاهش دهد؟ پس با ما همراه باشید.

مشاوران حقوقی چه کسانی هستند؟

مشاوران حقوقی به افرادی اطلاق می‌شود که دارای مدرک تحصیلی در رشته‌های حقوق (همه گرایش‌ها)، الهیات و معارف اسلامی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی و الهیات و معارف اسلامی گرایش فقه و حقوق اسلامی هستند.

مشاورهای حقوقی یا در دفتر و سازمان‌های مختلف برای تنظیم امور قراردادها مشغول به کار هستند یا به ‌طور مجزا برای کمک به شهروندان در امور دعاوی، ازدواج، پژوهشی، تنظیم قراردادها، ثبت کسب ‌و کارها و… به مردم مشاوره و راهنمایی می‌دهند.

تمامی شهروندان (افراد حقیقی و حقوقی) برای تنظیم قراردادها یا هر مشکل حقوقی دیگری بهتر است در ابتدای کار از مشاوران حقوقی کمک بگیرند، تا این وکلا با بررسی دقیق بتوانند تمام نکات قرارداد را بسنجند و از بروز هر گونه ضرری در کار جلوگیری کنند.

در برخی از کسب‌وکارها و شرکت‌ها روال بر این است که قراردادها فقط با امضای مشاور حقوقی به مرحله تائید نهایی می‌رسد که این خود، نشان‌دهنده اهمیت وجود مشاور حقوقی است؛ زیرا در شرکت‌های بزرگ اگر این اتفاق نیافتد ممکن است آنها را با خطراتی مواجه کند که جبران آن بسیار سخت است. در نتیجه نیاز به استفاده از مشاوران خبره برای دریافت مشورت حقوقی بیش از پیش احساس می‌شود.

مشاوره حقوقی اینترنتی

وظایف مشاور حقوقی

حتما این سوال برای شما هم ایجاد شده است که وظایف یک مشاور حقوقی چیست و او چه فعالیت‌هایی را می‌تواند و یا باید انجام دهد؟

پاسخ این است که مشاور حقوقی در زمینه مشاوره حقوقی می‌تواند مسئولیت‌هایی را عهده‌دار شود. از جمله: نگارش و تدوین متون قراردادها، آگاهی بخشی به اشخاص و سازمان‌ها درباره ابعاد حقوقی چک و سفته و نیز روند قانونی مزایده و مناقصه و…، راهنمایی و مشورت دادن به کارکنان و مدیران یک مجموعه، کمک به تنظیم قانونی آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، مشاوره حقوقی در زمینه حفاظت از مالکیت معنوی، کمک به روند قانونی و صحیح امور ثبتی و ده‌ها موضوع دیگر.

مزایای استفاده و درخواست مشاوره حقوقی

استفاده از مشاوران حقوقی و وکلای حرفه‌ای در پرونده‌ها و مسائل حقوقی مزایای بسیاری دارد که مهمترین آنها به شرح زیر است:

 از دانش بی‌اندازه مشاوران علم حقوق بهره می‌برید

فرقی ندارد که شما شهروند ایران باشید یا در خارج از ایران زندگی کنید. شما در هرحال نیاز به شخصی دارید که همه قوانین به‌روز کشورتان را بشناسد و در مواقع ضروری به شما کمک کند. پس این اصلی‌ترین هدف از درخواست مشاوره حقوقی است، زیرا ممکن است شما به قوانین تسلط کافی نداشته باشید یا زمان کافی برای این‌ که قوانین را بررسی کنید نداشته باشید، در نتیجه نیاز به فردی خواهید داشت که از قوانین حاکم بر کشور شما آگاه باشد.

در پرونده‌ها از اطاله دادرسی جلوگیری می‌شود

همان‌طور که می‌دانیم اکثر شهروندان با اصطلاحات و روال‌های قانونی آشنایی ندارند یا حتی تا به ‌حال برخی از اصطلاحات حقوقی به گوش‌شان نخورده است.

به ‌عنوان‌ مثال در تنظیم قرارداد خرید ماشین که می‌توان گفت اکثر مردم حداقل یک ‌بار انجام داده‌اند، از اکثر مفاد و قوانین درون قرارداد اطلاع نداشته و فقط می‌دانند که باید مشخصات خریدار و فروشنده را وارد کنند، این درحالی است که موارد بسیار مهم و حیاتی دیگری در این نوع قراردادها و معاملات وجود دارد که کمتر کسی از آنها آگاه است. بنابراین اگر از یک مشاور حقوقی متخصص در این زمینه استفاده شود هیچ‌گاه مشکل و دردسری حقوقی و قضایی برای فردی ایجاد نمی‌شود.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه؛ این بهترین گزینه است!

بسیاری از دعاوی مطرح‌ شده در دادگاه‌ها بی‌اساس و بی‌فایده است که شاید به خاطر یک دعوای خانوادگی یا خصومت شخصی طرح شده است. در نتیجه این موارد فقط زمان را تلف می‌کند و می‌تواند کار و زندگی اشخاص را مختل سازد.

با استفاده از درخواست مشورت حقوقی می‌توانیم با زمان و هزینه کمتر این پروسه قانونی را به‌راحتی و با آرامش خاطر طی کنیم و خیالمان از این بابت راحت است که تمامی جوانب قانونی به درستی رعایت می‌شود.

مشاوره حقوقی اینترنتی

تنظیم قراردادها به صورت اصولی

مشاور حقوقی باید با بررسی کامل مفاد قرارداد همه خسارات و مسئولیت‌ها و اختیارات فسخ، ضمانت‌ها و همه شروط عقد را در قرارداد پیش‌بینی کند.
مشاور قرارداد باید با دقت قرارداد را بررسی کند تا ابهامی وجود نداشته باشد و کارفرما دچار مشکل نشود. همچنین باید تمامی قوانین مطابق مقررات کشور درج شود چراکه در صورت مغایرت با قانون، کل قرارداد فسخ و باطل می‌شود و ممکن است ضررهای مالی بسیاری به کارفرما وارد شود.

در نتیجه یکی از اصلی‌ترین اموری که مشاوران حقوقی در آن خبره هستند و می‌توانند ما را راهنمایی کنند، تنظیم قرارداد‌ها است که حتما توصیه می‌شود در این‌گونه مسائل از مشاورهای حقوقی بهره کافی را ببرید؛ زیرا با یک اشتباه کوچک ممکن است تمام دارایی خود را از دست بدهید.

انجام امور دعاوی به سبکی که شما پیروز پرونده باشید

کسب‌وکارها، شرکت‌ها و سازمان‌ها در مدت فعالیت کاری خود امکان دارد در چالش‌های مختلف قرار گیرند و درگیر دعاوی مختلف شوند. زمانی که دچار این دعاوی و چالش‌ها می‌شوند، استفاده از مشاوران حقوقی می‌تواند این مشکل بزرگ را با هزینه مقرون ‌به‌‌صرفه حل کند.

استفاده از وکیل هزینه بیشتری نسبت به مشاور حقوقی دارد؛ حتی با استفاده از مشاوره آنلاین می‌توانید هزینه‌ها را به حداقل برسانید که به تازگی در کشور ما استفاده از این گونه خدمات بسیار پررنگ شده است و نقش مهمی را در صحنه حقوقی کشور بازی می‌کند.

در نتیجه شما از هر نقطه از ایران و حتی خارج از کشور، به راحتی ‌می‌توانید از این خدمات آنلاین با تنوع بسیار زیاد مشاوران حقوقی استفاده و مشکل خود را به راحتی حل کنید.

قدرت استدلال بی‌اندازه برای موفقیت در پرونده

در برخی موارد افراد در دادگاه توانایی بیان استدلال و یا دفاع از خود را ندارند که دادگاه برای آن‌ها درخواست مشاوره حقوقی یا وکیل می‌دهد تا بتوانند در شرایطی عادلانه از حق خود دفاع کنند.

از مهم‌ترین مزایایی که یک مشاور حقوقی خوب برای شما دارد، فن بیان و دانستن زبان قانون است که این مهم شما را در بیان دفاعیات خود راحت می‌کند.

بنابراین با بیان دقیق یک مشاور یا وکیل خوب در صورتی که حق با شما باشد، دادگاه به نفع شما رای خواهد داد و نتیجه امر چیزی است که مقبول شما است.

مشاوره حقوقی آنلاین؛ راه‌گشای شما

حال که متوجه شدیم استفاده از مشاوران حقوقی آنلاین چه مزایایی دارد بهتر است این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

می‌توان گفت در این دوره از زمان که همه کسب‌و‌کارها سمت الکترونیکی شدن در بستر اینترنت می‌روند، مشورت‌گرفتن حقوقی هم به این سمت حرکت کرده و بر این اساس شاهد راه‌اندازی و فعالیت سرویس‌های اینترنتی حقوقی هستیم.

مشاوره حقوقی در فضای مجازی به روش‌های مختلفی از طریق وب‌سایت و یا شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود که برخی از مشاوره‌های حقوقی آنلاین رایگان هستند یا  هزینه کمی دارند. البته ناگفته نماند که این سبک از کسب و کار آنلاین حقوقی فقط به مشاوره آنلاین محدود نشده و شامل مشاوره حقوقی تلفنی هم می‌شود.

هم‌چنین از طریق شبکه‌های اجتماعی و این‌گونه سایت‌ها به‌راحتی می‌توانید درخواست مشاوره حقوقی خانواده، مشاوره حقوقی قضایی و حتی مشاوره حقوقی دادگستری دهید و به‌صورت چت، گفتگوی صوتی و یا تصویری با مشاور خود ارتباط مثبت و سازنده‌ای برقرار کنید که این هم جزو خدمات نوینی است که در سال‌های اخیر در جامعه ایران شکل گرفته است.

مشاوره حقوقی 1

مزایای استفاده از مشاوره آنلاین حقوقی

دانلود اپلیکیشن درخواست وکیل آنلاین سیدوک

مشاوره حقوقی آنلاین دارای مزیت‌های متعددی است که بعضی از موارد را برای شما بیان می‌کنیم:

-این نوع از مشاوره دارای هزینه ناچیز و حتی در برخی موارد رایگان است که از نظر اقتصادی مقرون ‌به‌‌صرفه‌ بوده و شما را از هزینه‌های بسیار بالایی که برخی مشاوران اعلام می‌کنند، نجات خواهد داد.

-در هر نقطه‌ای از دنیا و در هر ساعتی می‌توانید از بهترین مشاوره‌های حقوقی استفاده کنید که این تنوع در به خدمت گرفتن مشاور، دست شما را برای انتخاب بهترین گزینه‌ها باز می‌گذارد و این به‌خودی‌خود یک مزیت برای شما به حساب می‌آید.

-در این نوع از مشاوره به دلیل این‌ که به‌ صورت مجازی و در بستر وب انجام می‌شود، هزینه مالی و روانی برای رفت ‌و آمد را نخواهید داشت؛ چون این ترددها در این روزها به یک دغدغه و چالش برای زندگی شهروندی تبدیل شده است.

-می‌توانید از بهترین مشاوره‌های حقوقی در سراسر ایران بدون محدودیت مکانی استفاده کنید و به راحتی مشاور مورد نظر خود را در شهرتان خود پیدا کنید.

-می‌توانید از نظرات افرادی که پیش از شما، از مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کرده‌اند آگاهی یابید و این موضوع باعث می‌شود شما با مشاوره‌های موفق مشاور خود آشنا شوید و نظر هر یک از افراد را راجع به آن بدانید. در نتیجه انتخاب دقیق‌تری خواهید داشت.

-با بهره‌مندی از مشورت این مشاوران حقوقی می‌توانید بهترین قراردادها را برای شرکت خود تنظیم کنید. این امکان همیشه برای مشاوره مجدد در دسترس شما خواهد بود.

به طور کلی می‌توان گفت استفاده از مشاوره آنلاین حقوقی بسیاری از مسائل و دردسرهای حقوقی و قانونی شما را کاهش داده و دغدغه‌هایتان را برای رسیدگی به امور حقوقی که ممکن است در زندگی، کسب و کار یا هر زمینه دیگری برای شما به وجود آید رفع کند. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که در انتخاب مشاور با دقت و ظرافت خاصی عمل کنید زیرا هر مشاور حقوقی در زمینه‌ای خاص تبحر دارد که تخصص وی در آن نهفته است.

یافتن سابقه پرونده‌ها و مشورت‌های قبلی در پلتفرم‌های آنلاین بسیار راحت است، زیرا نظرات کارفرمایان در آن به نمایش در می‌آید اما در حالت مشاوره‌های فیزیکی این موضوع مقداری سخت و پیچیده است و سوابق قبلی فقط با تحقیقات در خصوص مشاور مورد نظر امکان‌پذیر است.

مشاوره حقوقی اینترنتی

مشاوره حقوقی اینترنتی

همان طور که شکل و شیوه بسیاری از حرفه ها و مشاغل در دوران معاصر تغییر کرده، مشاوره حقوقی اینترنتی هم تقریبا جایگزین مراجعه حضوری به دفتر وکیل شده است.

مشاوره حقوقی اینترنتی بویژه در چنین روزهایی که ایران و جهان درگیر مقابله با ویروس کرونا شده، طرفداران و متقاضیان زیادی یافته است. از مزایای مشاوره حقوقی اینترنتی می توان به تسریع در ارسال درخواست مشاوره حقوقی، دریافت پاسخ سریع و راحت، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان و دسترسی گسترده و حق انتخاب بالا اشاره کرد.

معمولا مشاوره حقوقی اینترنتی با ارسال و ثبت یک درخواست از سوی متقاضی آغاز می شود. سپس در کمترین زمان با شخص متقاضی تماس گرفته شده یا پیامک ارسال می شود.

روند مشاوره حقوقی اینترنتی با ارائه بارگذاری مدارک مورد نیاز توسط متقاضی ادامه می یابد. وکیل پایه یک دادگستری پس از بررسی اسناد، مدارک و شنیدن اظهارات به ارائه مشاوره و راهنمایی می پردازد.

چنانچه در مشاوره حقوقی اینترنتی نیاز به مراجعه حضوری و دیدار و ملاقات برای بررسی های بیشتر باشد، این موضوع به اطلاع متقاضی می رسد. اما در مجموع تلاش بر این است که مشاوره حقوقی اینترنتی با درنظر گرفتن شرایط شخص متقاضی انجام شود و مراجعه حضوری فقط در صورتی که به نفع شخص باشد، در دستور کار قرار گیرد.

سامانه سیدوک با در اختیار داشتن تقریبا ۲۰۰ وکیل پایه یک دادگستری که همگی دارای سال‌ ها تجربه هستند، یکی از بهترین گزینه ها برای مشاوره حقوقی اینترنتی است. همچنین یکی از مهمترین مزیت های سیدوک این است که همه روند مشاوره حقوقی اینترنتی و دیگر انواع مشاوره حقوقی و وکالت را به صورت تمام وقت پشتیبانی می کند و بر کیفیت آن نظارت دارد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امتیاز مطلب:

امتیاز شما به این مطلب

آخرین مطالب

فهرست