طلاق توافقی و آشنایی با آن

چکیده :

فرآیند طلاق برای بسیاری از کسانی که در زندگی مشترک به بن‎بست رسیده‌اند، ناخوشایند است. این افراد در یک برهه با کشمکش‌های فراوان و بدون توافق مواجه می‌شوند و با ادامه‌دار شدن تنش‌ها، به طلاق توافقی پناه می‌برند.

در طلاق توافقی، طرفین حرف اول و آخر را می‌زنند و تکلیف همه‌چیز را خودشان مشخص می‌کنند. در این حالت زوجین می‌توانند با مراجعه به یک وکیل دادگستری یا مشاوره حقوقی حضوری اقدام به تعیین و تقسیم تعهدهای خود کنند.

این روزها طلاق توافقی یکی از شایع‌ترین پرونده‌های موجود در دادگاه‌ها به شمار می‌رود.

فرآیند طلاق برای بسیاری از کسانی که در زندگی مشترک به بن‎بست رسیده‌اند، ناخوشایند است. این افراد در یک برهه با کشمکش‌های فراوان و بدون توافق مواجه می‌شوند و با ادامه‌دار شدن تنش‌ها، به طلاق توافقی پناه می‌برند.

در طلاق توافقی، طرفین حرف اول و آخر را می‌زنند و تکلیف همه‌چیز را خودشان مشخص می‌کنند. در این حالت زوجین می‌توانند با مراجعه به یک وکیل دادگستری یا مشاوره حقوقی حضوری اقدام به تعیین و تقسیم تعهدهای خود کنند.

دلیل محبوبیت طلاق توافقی در کشور آن است که کل فرآیند طلاق، تقریبا در یک نیم‌روز انجام می‌شود و طرفین این شانس را دارند تا در کمترین زمان نسبت به اتمام زندگی مشترک خود اقدام کنند.

سیدوک در ادامه به بررسی این پدیده ناگوار اما محبوب در میان زوج‌هایی که به بن‌بست رسیده‌اند می‌پردازد.

در طلاق توافقی چه مراحلی باید طی شود؟

در ابتدا طرفین  باید با دوری از هرگونه تنش و لجبازی و با دیدی باز، بر سر همه تعهداتشان تبادل‌نظر کنند و در نهایت به یک نتیجه برد-برد یا باخت-باخت برسند.

همه جوانب تعهدها نظیر مهریه، حضانت فرزند، نفقه و شروط ضمن عقد باید قبل از آغاز فرآیند طلاق بررسی شوند و بر سر آن توافق حاصل شود.

بسیاری از زوج‌هایی که در آستانه طلاق هستند، برای رسیدن به یک توافق همه‌جانبه سعی در مشورت‌گرفتن از بزرگ‌های فامیل یا وکیل دارند؛ به‌صورتی‌که با دعوت از یک بزرگ‌تر یا پناه بردن به مشاوره حقوقی و با درج توافق‌ها به‌صورت کتبی، اولین گام جدایی را محکم برمی‌دارند.

طلاق توافقی

در مرحله بعد زوجین با مراجعه به سامانه نوبت‌دهی طلاق و ثبت اطلاعات خود، به مراکز غربالگری و مشاوره خانواده مراجعه می‌کنند. بعد از انجام مشاوره و ثبت درخواست، شرایط توافق‌شده بین طرفین توسط دادگاه در گواهی عدم امکان سازش ثبت می‌شود تا در صورت اجرا نشدن آن، زوجین امکان پیگیری از طریق مراجع قضائی را داشته باشند.

بعد از آن با حضور در آزمایشگاه، گواهی عدم بارداری را دریافت می‌کنند. مرحله آخر حضور در دفترخانه است که صیغه طلاق جاری می‌شود و سند طلاق تحویل زن و مرد می‌شوند.

موضوعات طلاق توافقی

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که در مسیر طلاق توافقی وجود دارد عدم آشنایی طرفین نسبت به تعهدها در قبال یکدیگر، به‌خصوص در امور مالی است.

به‌این صورت که برای مثال، بسیاری از زن‌ها تحت فشار مرد، اقدام به بخشش مهریه و نفقه خود می‌کنند تا بتوانند توافقی طلاق بگیرند.

همچنین بسیاری از مردها تحت تاثیر تهدیدهای همسرشان در ارتباط با مهریه، تعهدهایی بیش از حد قانونی می‌دهند.

مهریه
نکته مهم این است که اگر طرفین در مورد قانون مهریه و شرایط پرداخت آن توافق نرسند، دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری می‌کند.
طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید».

این حق به صورت قانونی و شرعی مورد حمایت است و تحت هیچ شرایطی جز رضایت زن امکان کاهش یا بخشش کامل آن وجود ندارد.
در طلاق توافقی این امکان وجود دارد که زن نسبت به بخشش بخشی از مهریه خود در قبال دریافت امتیازهایی  اقدام کند.

نفقه
نفقه نیز مانند مهریه حق مسلم زن است ولی تفاوت‌های با مهریه دارد. زن تا زمانی مستحق دریافت نفقه است که ناشزه (تقریبا به معنای نافرمان و خاطی) نباشد. در صورت ناشزه‌نبودن، باید نسبت به مقدار نفقه و شرایط و زمان پرداخت توافق صورت گیرد.

اجرت‌المثل
یکی از حقوق ویژه‌‌ای که شرع و قانون برای زنان در نظر گرفته، اجرت‌المثل است و اگر زن در طول زندگی مشترک و در خانه همسر خود، کاری انجام دهد که موظف به انجام آن نیست، مستحق پاداشی است که به آن اجرت‌المثل گفته می‌شود.
برای اثبات آن زن باید اقدام کند و اگر در اثبات آن ناتوان باشد، ادعای او شنیده نخواهد شد.

حضانت
طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، حضانت فرزند تا سن هفت سالگی با مادر است و پس از هفت سالگی تا رسیدن به سن بلوغ، اولویت حضانت و نگهداری از فرزند یا فرزندان با پدر است. همچنین طبق تبصره همین ماده، بعد از سن هفت سالگی، در صورتی که بین زوجین در حضانت و نگهداری فرزندان اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه با رعایت مصلحت فرزند، حضانت فرزند را تعیین می‌کند.

طبق ماده ۱۱۹ قانون مدنی، نفقه فرزند در طول دوره حضانت به‌طور کلی به‌عهده پدر است اما گاهی به‌طور توافقی بین زن و مرد تقسیم می‌شود یا در قبال دریافت حضانت توسط طرفین، شرط نفقه فرزند نیز اجرا می‌گردد.

جهیزیه
مالکیت جهیزیه که به زندگی مشترک آورده می‌شود با خود دختر است و طبق رسمی که از گذشته وجود داشته است، خانواده‌ها لیستی از جهیزیه عروس تهیه می‌کنند که به «سیاهه جهیزیه» معروف است.
این لیست به امضای داماد می‌رسد تا درصورت طلاق، قلمی از جا نیفتد!
یکی دیگر از راه‌های اثبات اقلام جهیزیه، فاکتور خرید اجناس است. یعنی درصورتیکه سیاهه جهیزیه موجود نباشد، مطابق با فاکتور اجناس می‌توان به جمع‌آوری جهیزیه اقدام کرد.

قانون جدید طلاق توافقی

تا قبل از آذرماه سال ۹۷، زوجین می‌توانستند برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت کنند. اما از ابتدای آذر سال ۹۷، با توجه به بخشنامه شماره ۵۵/۱۳۱۰۴/۹۰۰۰ مورخ ۹۷/۹/۵ دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری و یا مشاوره خانواده که اصطلاحاً به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می‌شود، نیستند.

مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه است؟

اگر زوجین در زمان طلاق، توافق کنند که مهریه به صورت قسطی پرداخت شود، دادگاه پرداخت مهریه را به صورت قسطی و به میزان اقساطی که زوجین توافق کردند در رای صادره ذکر می‌کند

آیا در دادخواست طلاق توافقی که در دفتر خدمات قضایی تنظیم می‌شود باید همه توافق‌ها را مکتوب کرد؟

نیاز به مکتوب کردن همه توافقات در دادخواست نیست و می‌توانید جزئیات توافقات را در جلسه مشاوره دادگاه مکتوب نمایید و دادگاه مطابق آن توافقات رای صادر خواهد کرد.

بذل “مهریه استحقاقی” در طلاق توافقی چیست؟

منظور از مهریه استحقاقی آن مقدار از مهریه است که زوجه مستحق دریافت آن است، زیرا زوجه‌ای که دوشیزه است فقط مستحق نصف مهریه می‌باشد و در بذل مهریه نباید تمام مهریه را بذل کند بلکه باید مهریه استحقاقی را بذل نماید.

طلاق توافقی چه مدت طول می‌کشد؟

مدت مشخص و ثابتی ندارد. در برخی شعب و بعضی شهرها مدت کوتاهی طول می‌کشد و در برخی شهرها یا شعب دادگاه، مدت بیشتری طول خواهد کشید.

امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟

برای ثبت طلاق توافقی حتما باید گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره و غربالگری گرفته و سپس اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نمایید.

هزینه طلاق توافقی با وکیل در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

اگر منظور شما حق‌الوکاله وکیل برای طلاق توافقی است، مطابق تعرفه قانونی حق‌الوکاله، وکیل می‌تواند تا ۲۰ میلیون تومان حق‌الوکاله دریافت کند اما وکیل یا موکل می‌توانند به مبلغی کمتر یا بیشتر توافق کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امتیاز مطلب:

امتیاز شما به این مطلب

آخرین مطالب

فهرست